OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Že se i death metal dokáže vyvíjet a větvit různými směry, je dávno známá věc. A že jsou kapely, které tento vývoj dokáží uchopit po svém a z těchto různých větví umí seskládat originální a zajímavé pojetí smrtícího kovu, je taktéž známá věc. O neco méně známou věcí je schopnost a zručnost, s jakou ke tvorbě své vize moderního death metalu přistupuje pestrá mezinárodní sestava sdružená pod jménem WORMHOLE.
Její v pořadí už třetí album potvrzuje a spíše ještě více prohlubuje trend započatý dvěma předchůdci. Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže kapela stihnout během necelých 30 minut. Obligátní kratší stopáž a do ní vtěsnaná velice vyvážená kombinace techniky a brutality. Takhle se dala charakterizovat dvojice předchůdců a stejně tak i letošní deska.
Technika, brutalita a atmosféra. Tou disponuje hned úvodní skladba „System Erase“, která překvapí vzletnou nosnou kytarovou linkou, což v duetu s obhroublým growlingem přináší dost zajímavých momentů. Tyto pocity ještě prohloubí hned následující „Elysiism“. Další vzdušný motiv si podává ruce se zemitými kytarovými riffy a to ještě korunuje velmi slušivé a líbivé kytarové sólo.
Mustr, se kterým by si takto hudebně i kompozičně disponovaná kapela mohla vystačit po zbytek celé nahrávky. WORMHOLE ovšem mají opět chuť zkoušet i jiné formy smrtícího kovu. A nutno říct, že ani v těchto sférách se rozhodně neztrácejí. A je jedno, jestli se zkusí vyjádřit formou technické brutality anebo té, odehrané v pomalejších tempech. Slam death metal má tato skupina evidentně v lásce, neboť jej zde velmi často využívá jako výrazný prvek.
Toto se děje s velmi vysokou úrovní zručnosti a přirozenosti. Prostě žádné hala-bala střídání motivů a žánrů, bezmyšlenkovité kupení nápadů, nic takového. Americká (anebo lépe řečeno v Americe sídlící) skupina má více než dobře zmapovanou současnou (a evidentně i tu minulou) situaci kolem všeho alespoň nějak souvisejícího s death metalem. Výsledkem této orientace však není laciný plagiát. Ke schopnosti poznávat se zde přidává i veliká dávka invence a talentu. Právě díky nim pak WORMHOLE dokáží sázet velmi lehce se poslouchající skladby.
Takto propracovaná a neposedná dávka brutální muziky dokáže přirozeně plynout. I navzdory poměrně nahuštěnému ději na krátké časové ploše máte pocit, že hudba kolem vás slušně odsýpá a navzdory svému komplikovanému pojetí na vás nemá žádné speciální nároky. Samozřejmě, že „Almost Human“ nabízí především studijní materiál pro death metalové badatele a doktorandy, ale být členem akademické žánrové sekce pro jeho vychutnání není vůbec nutné.
Čtěte také: WORMHOLE - The Weakest Among Us / recenze
Svému výrazně napomáhá i velice čitelná produkce. Jednotlivé nástroje, a to i včetně lahodně bublající basy, krásně vynikají a byť je vokál vytažen poměrně dopředu, celkový zvuk ve výsledku ještě více zahušťuje, než že by mu přehnaně dominoval. I v tomto směru je evidentní, že zde se potkává snaha hrát patřičně brutální muziku na patřičně technické úrovni se snahou toto vše prodat v patřičném zvukovém balení, které oběma těmto aspirácím podává vítanou pomocnou ruku.
WORMHOLE potřetí a opět velmi dobře! Těžko mi v této chvíli soudit, zda-li se z „Almost Human“ stane časem žánrová legeda, kterou si budeme po letech připomínat. Jako skvělá a osobitá reflexe současného dění na (death)metalové scéně však velmi dobře funguje už nyní.
Brilantní technika i slammující brutalita v atraktivním a moderním balení.
8,5 / 10
Sanil Kunar
- kytara
Sanjay Kunar
- kytara, basa
Matt Tillett
- bicí
Basil Chiasson
- basa
Julian Kersey
- vokály
1. System Erase
2. Elysiism
3. Spine Shatter High-Velocity Impact
4. Data Fortress Orbital Stationary
5. Delta Labs
6. Almost Human
7. Bleeding Teeth Fungus
8. The Grand Oscillation
Datum vydání: Pátek, 22. září 2023
Vydavatel: Season of Mist
Stopáž: 26:19
Almost perfect. Pokud by WORMHOLE dokázali více omezit svoji poněkud bizarní zálibu v tutorial slamu, bylo by to dokonalé. "Almost Human" je deska, která posluchače nenechá ani chvíli v klidu, zejména pak poslední skladba a úvodní dvojblok (ULCERATE vibes v první položce) jsou strhující.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.